Josef Fečo

Josef Fečo se narodil 30.3.1978 V Praze a pochází z romské muzikantské rodiny, již od dětství měl velkou touhu stát se muzikantem. Josef měl doma velké příklady, tatínek vynikající kontrabasista, maminka zpěvačka a jeho velký vzor byl vždy dědeček, který je vynikající houslista a skladatel. Josef již od čtyř let hrál na kytaru, ale jeho touhou bylo hrát na housle jako dědeček. Houslím se věnoval do svých jedenácti let, po té ho upoutal cimbál a začal se mu věnovat na sto procent. Cimbál pro něj mnoho znamenal. Již od svých 11 let se stal členem většího souboru, který řídil jeho dědeček. Tento soubor se jmenoval (ROMALE AVEN IMAR DŽIVAS). Objeli s tímto souborem několik prestižních festivalů po celé Evropě.

Tento krásný nástroj nemá bohužel v naší zemi výrazné možnosti uplatnění, což vedlo k jeho rozhodnutí učit se hrát na kontrabas. Jeho vazby k cimbálu však nikdy neoslabily, dodnes má k němu velice osobní vztah, nechtěl však ustrnout v pozici „barového muzikanta“, ač školeného a výtečného. Stále kráčel za svým uměleckým cílem a po půlroční přípravě složil přijímací zkoušky na konzervatoř. V roce 1994 se stal studentem konzervatoře KJJ. Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka obor kontrabas a basová kytara. Svá studia ukončil v roce 2000. Během studií na konzervatoři se poznal se spoustou umělců. Např.s Karlem Růžičkou. Od roku 1999 je Josef stálým členem jeho tria. Josef je dnes nejžádanějším kontrabasistou v České republice, v okruhu jeho hudebního zájmu jsou jazz, funk, pop, soul a folklór. Je taktéž skladatel a aranžér.

Josef je stálým členem těchto hudebních projektů:
Karel Růžička Trio, Zuzana Lapčíková Kvintet, Libor Šmoldas Kvartet, Rostislav Fraš Kvartet, Otto Hejnic Trio

Vlastní projekty:
Connection, Josef Fečo and Gypsy Friends (Mezinárodní projekt Srbsko,Maďarsko, CZ a SK), Josef Fečo – Electric Sound

Mezinárodní projekty:
Skip Wilkins (USA), Bobby Watson (USA), Radovan Tariška (SK),Luboš Šrámek (SK), Robo Opatovský (SK), Lakatoš Robert (HU), Winand Gabor (HU),Byron Wallen (GB), Ondrej Krajňák (SK)

Ocenění:
Cena Anděla – Zuzka Lapčíková kvintet 2012
Nominace Anděla – Josef Fečo a Zuzka Lapčíková – ČERNOBÍLÁ 2007 Junior Jazz 1999

Lektor:
Mezinárodní konzervatoř Praha
Letní jazzové workshopy – Jazzová dílna Karla Velebného

https://www.joseffeco.com